do góry

  • +48 123456789

Najważniejsze atrakcje i zabytki w Danii

Wbrew utartym schematom Dania może być świetnym państwem na wakacyjny wyjazd. Oczywiście pod względem plaż, czy gór nie jest w stanie konkurować z państwami południa Europy, ale wzamian ma do zaferowania równie piękne i rzadko spotykane krajobrazy. Poza widokami Dania zachwyca także architekturą miast, lokalną kuchnią oraz liczbą muzeów i atrakcji turystycznych ze słynnym Legolandem na czele. Zapraszamy do naszego przewonika, w którym opisujemy, co warto zobaczyć w Danii.

Kopenhaga

Kopenhaga jest stolicą i największym miastem Danii, w którym żyje 1,5 mln osób. Miasto przede wszystkim zachwyca architekturą i wspaniałą starówką. Z jednej strony bardzo dużą, ale z drugiej strony sprawiającą wrażenie kameralnej i uporządkowanej. Znajdziemy tu zabytkowe kościoły, pałace, kamienice i pomniki (w tym m.in. pomnik Andersena przy którym turyści uwielbiają się fotografować). W stolicy Danii znajduje się ponad 50 różnego rodzaju muzeów. Miasto ma takżę przepiękną operę. Przez część centrum miasta przepływają kanały wodne dodające uroku i specyficznej atmosfery.

Będąc w Kopenhadze koniecznie należy spróbować lokalnej kuchni. W porze śniadania popularną przekąską serwowaną na miejscu lub na wynos jest kanapka z łososiem lub inną rybą (często ze śledziem). Mieszkańcy Kopenhagi uwielbiają piwo z lokalnych browarów.

Rozwiązania infrastrukturalne Kopenhagi są stworzone z myślą o rowerzystach. Nawet będąc turystą można bezpłatnie wypożyczyć rower i zwrócić go na dowolnej innej stacji roweru miejskiego. Posiadanie samochodu w centrum Kopnhagi uważa się za swego rodzaju luksus. Dobrze zorganizowana komunikacja publiczna i sieć tras rowerowych nie zachęca do kupowania samochodów. Poza tym o miejsce parkingowe w centrum bardzo trudno, a nawet jeśli uda nam się go znaleźć, to opłaty parkingowe zniechęcają do wjazdu samochodem do centrum miasta.

Ogrody Tivoli

To słynny park rozrywki, znajdujący się w samym centrum Kopenhagi, tuż obok dworca kolejowego Københavns Hovedbanegård i kilka minut spacerem od ratusza. Park rozrywki Ogrody Tivoli został założony w 1843 r. i funkcjonuje do dziś. Czyni go to jednym z najstarszych parków rozrywki na świecie.

Za największą i najbardziej wartościową pod względem historycznym atrakcję parku uznawana jest drewniana kolejka Rutsjebanen. Została ona zaprojektowana i zbudowana w 1914 r. w Malmö w Szwecji. Następnie została przetransportowana do Kopenhagi, gdzie działa do dziś. Mimo, że ma już ponad 100 lat jest głównym celem tysięcy osób każdego dnia odwiedzających Ogrody Tivoli. Kolejka jest sterowana przez pracownika obsługi parku, który ręcznie dostosowuje prędkość do poszczególnych zakrętów i zjazdów. Całość nie jest sterowana automatycznie, więc każdy przejazd jest nieco inny. To szczególna wartość w dobie zautomatyzowanych parków rozrywki.

Inną atrakcją Ogrodów Tivoli jest Himmelskibet, czyli jedna z najwyższych karuzeli na świecie. Ma wysokość ponad 80 m.

Na terenie parku odbywają się różnego rodzaju koncerty oraz przedstawienia kulturalne. Park rozrywki Ogrody Tivoli jest najchętniej odwiedzanym parkiem rozrwyki w całej Skandynawii, a w Europie pod względem liczby odwiedzających zajmuje trzecie miejsce. Ciekawostką jest fakt, że sam Walt Disney odwiedził Park Tivoli w Kopenhadze i stał się on dla niego inspiracją dla stworzenia Disneylandu.

Legoland

Położony w miejscowości Billund Legoland jest największym parkiem rozrywki Lego na Świecie. Wewnątrz parku zanjdziemy różnego rodzaju krainy tematyczne, w których niemal wszystko zbudowane jest z klocków Lego. Dojrzałych zwiedzających zazwyczaj najbardziej zachwycają miniaturowe miasta z kanałami wodnymi, gdzie świetnie odzworowane są kamienice, mosty, kostka brukowa i statki. Wokół jeżdżą pociągi, a po miniaturowym pasie startowym kołują samoloty. Jednak Legoland to znacznie więcej niż pierwsza z wystaw, która go zapoczątkowała. Znajdziemy tu różnego rodzaju kolejki i atrakcje podobne do tych, jakie są w innych – słynnych na całym świecie – parkach rozrywki. Są także m.in. DUPLO® Land (stworzony z myślą o najmłodszych dzieciach), Imagination Zone (w tej strefie poza akwarium znajduje się także kino 5D), LEGOREDO® Town (tematyką tej strefy parku jest Dziki Zachód), Adventure Land, Miniland, Pirate Land (tutaj znajdują się różnego rodzaju wodne szaleństwa), Polar Land oraz Knights Kingdom z dobrze znanej serii klocków Lego.

Bilety do Legolandu można kupić na oficjalnej stronie internetowej. Zakupione przynajmniej 8 dni wcześniej – według cennika z 2017 r. - kosztują 299 DKK. Bilety kupione w ostatniej chwili to koszt 339 DKK w przypadku dzieci i seniorów oraz 359 DKK dla osób dorosłych. Na stronie internetowej parku można także zarezerować miejsce parkingowe. Cena za całodniowy postój przy rezerwacji przez internet wynosi 50 DKK. Możliwe jest także wykupienie biletów dwudniowych. Cena jest wówczas wyższa o około 100 DKK od biletu jednodniowego, ale mamy drugie tyle więcej czasu na zwiedzanie. Według cennika parku za dzieci uważane są osoby od 3 do 12 lat. Dorośli od 13 do 64 lat. Od 65 roku życia wzwyż obowiązuje stawka dla seniorów.

Zamek Kronborg

Słynny zamek, w którym rozgrywa się akcja "Hamleta". W znanym na całym świecie dramacie Szekspira zamek nosi nazwę Elsynor, która pochodziła od wymowy nazwy miejscowości, w której twierdza się znajduje. Budowę zamku rozpoczęto w 1420 r. Zamek znajduje się w miejscowości Helsingør w cieśninie Sund. Cieśnina ta oddziela Danię od Szwecji. Przez ponad 300 lat urzędowali tutaj duńscy przywódcy. Co roku w czasie wakacji organizowane są tutaj inscenizacje "Hamleta". To prawdopodobnie najważniejszy zabytek w Danii.

Ciekawostki

Ciekawostką jest fakt, że Dania składa się z 408 wysp, z których spora część jest niezamieszkała. Inną ciekawostką wartą odnotowania jest informacja, że Grenlandia i Wyspy Owcze także wchodzą w skład Królestwa Danii w ramach tzw. Rigsfællesskabet. Wspomniana wcześniej Grenlandia kojarzy się z zimnem i wiecznym lodowcem, ale z punktu widzenia geograficznego jest przede wszystkim największą wyspą świata. Jej powierzchnia wynosi ponad 2 mln km kwadratowych.

Autor: Łukasz Ropczyński, 2.06.2017 r.